Latvijas Petroglifu centrs





Sākums » 2024 » Oktobris » 04

Gada ģeovietas pasākums pie Gūdu klintīm – svētdien, 6.oktobrī.

Jau 2024.gada sākumā par Latvijas gada ģeovietu tika izvēlētas un nominētas skaistās Gūdu klintis pie Gaujas. Tagad oktobrī, kad pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā ģeodaudzveidības diena, pie ievērojamās ģeovietas notiks tai veltīts pasākums. Tas notiks svētdien, 6.oktobrī.

 

Lai iepazīstinātu ar Latvijas šī gada ģeovietu plašāku sabiedrību Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāti aicina uz ikgadējo pasākumu – svētdien, 6. oktobrī, plkst. 12, Gaujas kreisajā krastā iepretim gada ģeovietai - Gūdu klintīm jeb Gaviļu iezim. Šajā pasākumā ikviens varēs dzirdēt plaši pazīstamo ģeologu Ģirta Stinkuļa un Daiņa Ozola stāstījumus par ģeoloģiskām, paleontoloģiskām un citām dabas vērtībām, un kopīgi ar ekspertiem aplūkot un iepazīt klintis no pretējā krasta.

Netālu no pasākuma vietas ir Līgatnes dabas taku stāvlaukums, kur pasākuma dalībniekiem būs iespējams novietot automašīnas. Dalībnieki tiek aicināti uz pasākumu ģērbties laikapstākļiem un pasākumam dabā piemērotā apģērbā un apavos. Dalība ģeovietas pasākumā – bezmaksas.

Gūdu klintis ir ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis, kas atrodas Gaujas senielejā Gaujas Nacionālajā parkā. Atsegumu joslas kopējais garums ir 390 m. Atsegumi līdz 50 m augstajā pamatkrasta kraujā ir izvietoti trīs pakāpēs, vienlaidu klinšu augstums ir līdz 17 metru augstumam. Gūdu klintīs ir atrastas bruņuzivju, daivspurzivju un bezžokļeņu fosīlijas, kā arī fosfātu konkrēcijas.
Klinšu otrs nosaukums, kas minēts literatūrā, ir Gaviļu iezis. Tas, iespējams, radies no ganu dziesmām un gavilēm, kas atbalsojušās stāvajā, ieliektajā smilšakmens sienā. Senāk Gaujas palienē klinšu pakājē bijušas ganības – zālāji. Šobrīd Gaujas paliene iepretim klintīm ir aizaugusi ar baltalkšņiem un ievām.

Latvijas gada ģeovietas izvirzīšanu atbalsta arī pārgājienu uzņēmums Spectūrisms (papildus iespējams doties pārgājienā), LU Muzeja Ģeoloģijas kolekcijas, biedrība "Ziemeļvidzemes ģeoparks" un Latvijas Petroglifu centrs.

Laipni aicināti visi intere ... Lasīt tālāk »

Skatījumu skaits: 64 | Pievienoja: Eksperts | Datums: 04.10.2024

Meklēšana

Kalendārs

«  Oktobris 2024  »
PrOTCPkSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Mājas lapa pastāv

Statistika


Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Flag Counter Apmeklētāju statistika pa valstīm kopš 19.06.2015.